OSTEOPORÓZA

Tisk

Osteoporóza - recepty, rady lékaře

Slovo osteoporóza se zpravidla překládá jako řídnutí kostí. Při osteoporóze ubývá kostního minerálu i pojivové hmoty kostí. Tím se osteoporóza liší od osteomalacie (u dětí křivice), kdy ubývá jen minerálu a kost proto měkne. Při osteoporóze se kostní trámce ztenčují (zejména v důsledku stárnutí) a přerušují (zejména v důsledku nedostatku pohlavních hormonů, pohybu, vápníku a vitaminu D). Porušuje se tím propojení a uspořádání trámců ve směru největšího namáhání kostí. V důsledku toho se kosti stávají křehčími a snadněji se zlomí. Jako nemoc však můžeme toto řídnutí kostí označit, jen pokud dosáhne takového stupně, že i při nepřiměřeně malém úrazu hrozí riziko zlomenin. Protože lze snadno a přesně změřit množství kostního minerálu a nepřímo tedy i stupeň úbytku kostní hmoty, doporučila Světová zdravotnická organizace stanovovat diagnózu této nemoci, pokud množství minerálu ve zlomeninami nejvíce ohrožených kostech klesne pod dolní hranici hodnot, které jsou ověřeny u mladých zdravých dospělých osob stejného pohlaví.

Jaké jsou první varující signály onemocnění?

Řídnutí kostí je obvykle bezpříznakové, jindy můžete mít jen necharakteristické bolesti v zádech. Velmi varovnými jsou často bagatelizované, ale velmi bolestivé zlomeniny předloktí nebo obratlů. U žen k nim může dojít už před 60. rokem věku. Nejčastěji se lámou obratle v dolní části hrudní páteře a v horní části bederní páteře. Zlomeniny obratlů postupně vedou ke zmenšení a nahrbení postavy, k omezení pohyblivosti, k dechové nedostatečnosti a potížím s udržením rovnováhy. Pokud tedy víte, že jste dříve měřila o několik centimetrů více, pomyslete na osteoporózu a požádejte o odborné vyšetření.

Prof. MUDr. Jan J. Štěpán, DrSc., Diety při onemocnění osteoporózou – Nové recepty, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Sýrový salát s ananasem(2 porce)

100 g tvrdého sýra (Eidam), 100 g ananasového kompotu (bez šťávy), 50 g měkkého sýru (Gervais, Lučina…), bílý pepř, červená paprika, sůl

Sýr nakrájíme na kostičky a smícháme s kompotovaným ananasem také nakrájeným na malé kostičky. Spojíme měkkým sýrem a dochutíme podle chuti bílým pepřem, sladkou paprikou a solí.

1 porce: 1140 kJ, 23 g B, 8 g S, 15 g T, 584 mg Ca

Tamara Starnovská, Diety při onemocnění osteoporózou – Nové recepty, kap. Receptář – ukázka

Diety při onemocnění osteoporózouOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při onemocnění osteoporózou. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."