PÁLENÍ ŽÁHY

Tisk

Pyróza, pálení žáhy - recepty, rady lékaře

Pálení žáhy se v odborné literatuře označuje jako pyróza. Jde o nepříjemnou pálivou až palčivou bolest za hrudní kostí, která se šíří od žaludeční krajiny směrem ke krku. Pyróza vzniká při podráždění jícnové sliznice v důsledku návratu kyselého žaludečního obsahu do horní části zažívací trubice. Občasné pálení žáhy ale nemusí vždy znamenat projev onemocnění – většina dospělých lidí tento pocit dobře zná. Objevuje se po přejedení, někdy po nadměrné konzumaci alkoholu. Po vypití sklenice mléka či vody nebo po užití běžných antacid (léků snižujících kyselost žaludečních šťáv) bolest obvykle rychle a trvale odezní. K drobným refluxním příhodám, které zdravý člověk většinou ani nevnímá, běžně dochází ve dne, ale zejména v noci v průběhu spánku. Fyziologicky totiž existují účinné mechanismy, jež brání zpětnému návratu obsahu žaludku do jícnu. Když k tomu dojde, pak následky rychle odstraňují. Úniku žaludeční tráveniny do horní části zažívací trubice zabraňuje především správná pohyblivost (motilita) žaludku a jícnu. Zabezpečuje také posun požité stravy směrem do dvanáctníku a v případě reflexu zkracuje dobu kontaktu žaludečního obsahu s jícnem.

Jaké jsou první varovné signály refluxní choroby jícnu?

Prvním varovným signálem může být právě pálení žáhy, jež se projevuje stále častěji, bývá provázeno návratem požité potravy do dutiny ústní. Vyskytuje se hlavně při aktivitách zvyšujících nitrobřišní tlak, které člověk začne vykonávat příliš brzy po vydatném jídle. V takové situaci není vhodné zdvihat například těžší břemena nebo pracovat v předklonu.

Opravdu varovným signálem závažného poškození jícnové tkáně je obtížné, někdy dokonce bolestivé polykání. Tímto příznakem se již projevuje značně pokročilá fáze onemocnění, při níž pak často dochází až ke zúžení průsvitu jícnu. Pacient musí proto neodkladně navštívit odborného lékaře, který navrhne vhodný způsob vyšetření a po stanovení správné diagnózy také účinný způsob terapie.

Může dojít k vyléčení či je nutné zůstat již napořád opatrný?

Správná léčba vede u nekomplikovaných případů k vymizení obtíží. Jak již bylo ale řečeno, jedná se o chronické onemocnění s tendencí k návratu potíží. Je tedy zřejmé, že i po ukončení medikamentózní léčby bude nutné přizpůsobit životní styl tak, aby se pacient dostával co nejméně do situací podporujících vznik refluxu. Velkou opatrnost je třeba doporučit zejména diabetikům a pacientům po operacích žaludku, protože se jedná o stavy se zvýšeným rizikem vzniku choroby jícnu. Proto je žádoucí, aby pacient i po odeznění obtíží dále dodržoval režimová opatření.

MUDr. Daniela Tůmová,, Diety při pálení žáhy, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Rýžový nákyp s ovocem (4 porce)

240 g rýže, 800 g mléka, 2 vejce, 80 g cukru, 600 g ovoce, sůl, olej na formu, moučkový cukr

Rýži spaříme, v osoleném mléce z ní uvaříme kaši a necháme vychladnout. Pak vmícháme žloutky utřené s cukrem a postupně i tuhý sníh z bílků. Vymazanou nádobu naplníme vrstvou rýžové hmoty, kterou hustě poklademe ovocem, a znovu pokračujeme rýžovou vrstvou. Také poslední vrstvu musí tvořit rýže. Nákyp upečeme v troubě a posypeme moučkovým cukrem.

Tamara Starnovská, Diety při pálení žáhy, kap. Receptář – ukázka

Diety při pálení žáhyOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při pálení žáhy. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."