Home ATEROSKLERÓZA
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

ATEROSKLERÓZA

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Ateroskleróza - recepty, rady lékaře

V nejširším pohledu lze aterosklerózu charakterizovat jako proces postihující tepennou stěnu, jenž vede k postupnému zužování průsvitu tepny, který může posléze úplně uzavřít. Důsledkem se pak stávají poruchy tkání a orgánů, které příslušná tepna vyživuje. Dojde-li k tepennému uzávěru, a tedy i k úplnému přerušení výživy, tkáně většinou odumírají. Důsledky a projevy tohoto stavu záleží především na místě postižení tepenného řečiště. Krajním případem uzávěru věnčité tepny zásobující srdeční sval (myokard) je vyústění ve známý infarkt myokardu. Objeví-li se podobný uzávěr na úrovni některé z tepen zásobujících mozkovou tkáň, vzniká mozková mrtvice. Poruchy cévního zásobení se ovšem mohou týkat i dalších orgánů a částí lidského těla.

Jaké jsou první varovné signály onemocnění aterosklerózou?

Pro laika jsou asi nejznámějším signálem aterosklerotické projevy v mozku, které začínají jako poruchy vybavování dřívějších vjemů a počitků, neschopnost zapamatovat si současné zážitky a spánková inverze (noční nespavost a naopak ospalost v denní době). Je však nutno zdůraznit, že právě za těmito všeobecně známými projevy se mozkové aterosklerózy se mohou skrývat i nemoci jiného druhu (především degenerativní onemocnění typu Alzheimerovy choroby) - nikoliv aterosklerotického původu.

Koronární ateroskleróza se nejčastěji poprvé projeví anginou pectoris, tedy bolestmi za hrudní kostí, které se dostavují při větší fyzické zátěži. S pokračujícími změnami stačí k jejich vyvolání stále menší a menší námaha, později se začnou objevovat i v klidu. Analogicky se lze setkat při chůzi s bolestmi v lýtku, jestliže jsou postiženy tepny dolních končetin.

Prvním projevem koronární aterosklerózy však v některých případech může být i rozvoj akutního infarktu myokardu, případně i náhlé úmrtí, u mlýnové aterosklerózy pak mozková cévní příhoda (známá mozková mrtvice). Rozhodně se proto není možné spoléhat na to, že se vždy objeví varovné signály a včas pacienta upozorní.

Prof. MUDr. Pavel Gregor, DrSc., Diety při onemocnění aterosklerózou, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Filé s tymiánem(4 porce)

4 porce filé (okoun, losos, platýz), 20 g oleje, 1/2 citronu, sůl, tymián

Porce ryby pokapeme citronovou šťávou, okořeníme tymiánem, osolíme, potřeme olejem a necháme asi 20 minut odležet v chladu. Takto připravené filé opečeme na grilu nebo zabalíme do olejem potřeného alobalu a upečeme ve vyhřáté troubě.

Tamara Starnovská, Diety při onemocnění aterosklerózou, kap. Receptář – ukázka

Diety při onemocnění aterosklerózouOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při onemocnění aterosklerózou. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě. 
Naše cena 55,- Kč

 

 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz