Home PEPTICKÉ VŘEDY
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

PEPTICKÉ VŘEDY

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Peptické vředy, vředy žaludku a dvanáctníku - recepty, rady lékaře

Jako vředy žaludku a dvanáctníku, lépe peptické vředy se označují onemocnění, při nichž se v oblasti trávicího ústrojí, vyměšující kyselinu solnou a pepsin (proto peptické vředy), tedy obvykle v žaludku a dvanáctníku, vytvoří defekty ve sliznici. Jsou podobné těm, které vídáme třeba na kůži.

Protože žaludek i dvanáctník jsou dutými orgány, může za určitých okolností dojít i k jejich proděravění a vylití obsahu žaludku do dutiny břišní. To je akutní, život ohrožující stav, vyžadující okamžitou operaci. Jiným příkladem komplikace je nahlodání cévy, uložené ve spodině vředu, které působí prudké krvácení do trávící trubice. Tento stav bývá nesprávně nazýván prasknutím vředu dovnitř. Ohrožuje život vykrvácením a vyžaduje rychlou léčbu, někdy i operační. Naštěstí tyto komplikace nejsou tak časté, ale určitě nejsou neobvyklé nebo vzácné.

Základním faktorem pro vznik vředů je porucha souhry mezi agresivními faktory žaludeční šťávy a ochrannou funkcí žaludečního hlenu. Tam kde není kyselina, nemůže vřed vzniknout. Vznik vředu si můžeme představit asi tak, že pepsin nahlodá špatně chráněnou žaludeční sliznici a trvalý účinek kyseliny solné udržuje vzniklý defekt.

V 80. létech minulého století byl učiněn průlomový objev do vzniku peptických vředů. Australští badatelé našli v žaludku bakterii, která byla později nazvána Helicobacter pylori. Nacházela se u většiny osob se žaludečními a především dvanáctníkovými vředy. Pokus o antibiotickou léčbu tohoto mikroba vedl k úspěchu. Bakterie vymizela, vřed se vyhojil a později neopakoval.

Avšak vředy nemusejí být tímto mechanizmem vyvolány. Velká část vředů je způsobena i trvalým užíváním léků proti bolesti kloubů a při onemocnění srdce.

Onemocnění může mít různé projevy. U vředu dvanáctníku jde většinou o bolest v nadbříšku, která se projevuje nalačno. U vředu žaludku naopak jsou bolesti spíše za několik hodin po jídle nebo dokonce závislost na jídle není příliš patrná. Onemocnění peptickým vředem je onemocněním v zásadě chronickým, to znamená, že vřed se pravidelně vyskytuje a zase mizí, většinou na stejných místech ať už v žaludku či dvanáctníkovém bulbu a opakuje se v určitou dobu. Tou bývá jaro a podzim, ale tento rozdíl se v posledních létech poněkud stírá.

Doc. MUDr. Milan Kment, CSc., Diety při onemocnění peptickými vředy, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Masový pudink se zeleninou(4 porce)

240 g vařeného nebo dušeného masa (různé druhy), 80 g mrkve, 60 g petržele, 60 g kukuřice, 2 vejce, 1 žemle, 80 g mléka, sůl, petrželová nať, olej a strouhanka na formu

Maso umeleme. Mrkev a petržel očistíme a nastrouháme. Utřeme žloutky, přidáme k nim mleté maso, strouhanou zeleninu, kukuřici, v mléce namočenou žemli a promícháme, Osolíme a lehce vmícháme sníh z bílků. Formu vymažeme olejem a vysypeme strouhankou. Naplníme hmotou do 4/5. Přikryjeme alobalem a dáme vařit do vodní lázně. Vaříme asi 15 minut. Hotový pudink vyklopíme a nakrájíme na porce.

Tamara Starnovská, Diety při onemocnění peptickými vředy, kap. Receptář – ukázka

Diety při onemocnění peptickými vředyDiety při onemocnění peptickými vředy II.Odpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožurách Diety při onemocnění peptickými vředy a Diety při onemocnění peptickými vředy II.  Brožury můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě. 
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz