Home BOLEST ZAD
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

BOLEST ZAD

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Bolest zad - rady lékaře

Pro přehlednost lze příčiny bolestí zad rozdělit na tři typy – tělesné, psychické a sociální. Kromě toho však mohou být i v této oblasti projevem zcela jiných onemocnění jako jsou angina, chřipka, zápal plic a pohrudnice, srdeční infarkt, žaludeční vředy, zánět slinivky břišní, zánět žaludku, ledvinová kolika, gynekologické problémy.

Somatické (tělesné) příčiny bolestí zad (vycházejí z páteře jako celku, z jednotlivých obratlů, plotének a okolních struktur, jako jsou nervy, vazy a svaly). Jsou to:

  • Úrazy páteře
  • Poruchy v zakřivení páteře
  • Poruchy plotének
  • Poruchy kloubních spojů
  • Bolesti svalů

Léčba a prevence bolestí zad

Představuje záchyt rizikových faktorů negativně ovlivňujících zdraví. V případě bolestí zad lze tyto činitele rozlišit do čtyř oblastí:

Výživa – obezita patří mezi jeden z nejčastějších rizikových faktorů, které se podílejí na bolestech zad. Také podvýživa se stává příčinou deformace páteře (mentální anorexie), dále i krátko – či dlouhodobá dehydratace organismu. Zdrojem bolestí mohou být i některé potraviny, jsou ale i takové, jež při dlouhodobém podávání zabraňují vzniku degenerativních změn. Existuje rovněž rada potravních doplňků přispívajících k předcházení bolestí zad.

Pohyb – jeho nedostatek nebo naopak jednostranné přetěžování organismu bývá také zdrojem svalové dysbalance. Cíleně zaměřené cviky, které povedou k jejímu odstranění, by měly natrvalo zakotvit jako součást osobní hygieny. Existuje řada pracovišť zabývajících se tzv. školou zad, kde se učí jak optimálně cvičit. Nejde ale jen o to znát potřebné úkony k procvičování zad, ale také je skutečně provádět.

Stres – redukce stresových faktorů, které provázejí celý náš život, by měla být zaměřena především na kvalitní spánek a vhodné relaxační metody, jako jsou koupele, masáže, joga, lymfatické masáže, sauna a pára. Patří mezi ně ale také láska včetně sexu a duševní pohoda, což lze shrnout do rovnice Vitalita+Life-motiv (životní cíl). Pozitivně definované životní cíle skutečně výrazně napomáhají zvládat řadu utrpení včetně bolestí zad.

MUDr. René Vlasák, Aby záda nebolela, výňatek

Cviky k protahování svalů se sklonem ke zkracování

Protažení bedrokyčelního čtyřhlavého stehenního a lýtkového svalu a zadní skupiny stehenních svalů

Chodidlem jedné nohy se opřít o hranu nižšího stolku. Druhá noha je zanožena, chodidlo směřuje ke stolu (zanožit tak daleko, až je na noze cítit tah svalů). Břicho je pevné, nezvyšovat prohnutí bederní páteře. V této poloze několikrát zapérovat. Pak nohy vyměnit. Cvik 3 – 4krát opakovat.

Miroslava Brůnová, Aby záda nebolela, kap. Cviky k protahování svalů se sklonem ke zkracování – ukázka

Aby záda nebolelaNaše cena 55,- Kč

 
 

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz