Home HYPERLIPIDÉMIE
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

HYPERLIPIDÉMIE

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Hyperlipidémie, vyšší hladina tuků v krvi - recepty, rady lékaře

Patří mezi onemocnění, o nichž člověk dlouhou dobu vůbec neví. U některých osob existuje dokonce již od narození. Nemoc se projevuje většinou až v dospělosti hromaděním tuku na kůži víček, nad šlachami končetin, v očích a bolestmi břicha. Prvním příznakem se může stát také až konečná fáze závažné komplikace hyperlipidémie – totiž ateroskleróza a její důsledky, jimiž jsou srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Co je při běžném životním režimu pro vznik hyperlipidémie nejrizikovější?

Nejdříve je třeba si uvědomit, zda pacient patří mezi geneticky rizikové jedince. To se pozná velmi snadno, když si zkusíme vytvořit tzv. genetický strom. To znamená zjistit, zda se v rodině nevyskytovala hyperlipidémie nebo choroby s ní úzce související.

Zároveň je nutné se zamyslet nad dalšími rizikovými faktory u rodičů, sourozenců, prarodičů a ostatních členů rodiny. Patří sem zejména úmrtí mladých jedinců (ženy pod 55 let a muži pod 65 let) na infarkt myokardu nebo mozkovou mrtvici, vysoký krevní tlak, diabetes mellitus.

V případě nadváhy je třeba pokusit se dosáhnout ideální hmotnosti podle vzorce: celková výška postavy – 100 – 10%. Dále je nutné upravit jídelníček tak, aby tuky zajišťovaly energetickou potřebu z 30% - z toho tuky živočišné pouze 10%.

Pacient by se měl dostatečně pohybovat (alespoň 2x týdně hodinu cvičit) a rozhodně nekouřit. Měl by znát rovněž svůj krevní tlak a při zvýšených hodnotách okamžitě započít s léčením. Terapie se zahajuje vždy pokusem o dietní ovlivnění hladiny tuků.

Léky se předepisují vždy až po vyčerpání dietních a režimových opatření.

MUDr. Zuzana Urbanová, CSc., Diety při onemocnění hyperlipidémií, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Ovocný salát s ořechy (4 porce)

2 kompotované broskve, 1 kiwi, 2 jablka, citronová šťáva, vlašské ořechy

Kompotované broskve nakrájíme na plátky, jablka omyjeme, odstraníme jádřince a nakrájíme také na plátky, kiwi oloupeme a pokrájíme na kolečka. Všechny suroviny smícháme, zakapeme citronovou šťávou a ozdobíme sekanými ořechy.

Tamara Starnovská, Diety při onemocnění hyperlipidémií, kap. Receptář – ukázka

Diety při onemocnění hyperlipidemiíOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při onemocnění hyperlipidemií. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz