Home LEDVINY
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

LEDVINY

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Ledviny - recepty, rady lékaře

Jaké jsou první varující signály onemocnění ledvin?

Nemoc se ohlašuje velmi pestrými a bohužel ne vždy zcela typickými příznaky, které se nejčastěji projevují tlakovými bolestmi v podbřišku a v bederní krajině. Mohou mít ale i podobu ostrých intenzivních bolestí, jež provázejí ledvinové koliky nebo prasknutí ledvinné cysty. Při závažném zvýšení krevního tlaku, který se pojí s většinou ledvinových onemocnění, se objevuje také úporná bolest hlavy. Při pokročilejším selhávání funkce ledvin se varovným signálem stávají rovněž časté nevolnosti, zvracení, výrazná bledost a únava.

Poruchy se vyskytují také v objemu a v barvě moči. Velké denní množství vyloučené moči (nad 2,5 l), které neodpovídá dávce denně přijímaných tekutin, může být spojeno s porušenou koncentrační schopností ledvin při chronických zánětech, stejně jako se špatně léčenou cukrovkou. Naopak malý objem (pod 0,5 l) často vyvolá kamének, který zablokoval močovod. Minimum vyloučené moči se také stává známkou značného odvodnění organismu.

Moč mívá obvykle světle žlutou barvu – v koncentrovanější podobě, například při horečce, pak bývá tmavě žlutá. Všechny ostatní změny její barvy většinou způsobují organická barviva, například krevní, žlučové i další. Zabarvení také často ovlivňují i určitá léčiva, jež pacient užívá (napr. B-komplex). Změna barvy moči sice ještě nemusí znamenat onemocnění ledvin, ovšem vždy se stává důvodem pro podrobné lékařské vyšetření.

Můžete vysvětlit podstatu onemocnění ledvin?

Při ledvinových chorobách bývá sice zasažen pouze jeden orgán (ledviny a močové cesty), ovšem jeho postižení může vyvolat celá řada dalších onemocnění. Mezi nejčastější příčiny patří záněty dolních močových cest, které se projevují pálením a řezáním při močení, častým nucením a tupou bolestí v podbřišku.

Jiný typ zánětu ledvin je zánět imunologického původu, často se objevuje po předcházejícím infekčním onemocnění. Při tomto druhu zánětu bývají často charakteristické vysoký krevní tlak a tmavší zabarvení moči způsobené červenými krvinkami, kde je obvykle rovněž přítomna bílkovina.

Příčinou vzniku močových konkrementů (kamenů) se nejčastěji stává, metabolická porucha, která vede k vypadávání kamenotvorných látek z moči, a také tvorba krystalů v místech menšího průtoku. Jejich zrod rovněž podpoří i každá infekce objevivší se v močových cestách.

Ledvinovou tkáň i cévy značně poškozuje také vysoký krevní tlak. Z nemocných ledvin se navíc uvolňují i látky hormonální povahy, které se stávají jednou z příčin vzniku vysokého krevního tlaku.

Důvodem onemocnění ledvin bývá často i dlouhodobé užívání léků proti bolestem, které stejně jako všechny dosud uvedené choroby může vést až k ledvinnému selhání.

Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., Diety při onemocnění ledvin, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Císařský kapr (4 porce)

480 g kapra, 40 g mandlí, sůl, 40 g hladké mouky, 2 vejce, 120 g strouhanky, 80 g oleje

Očištěné porce kapra hustě protýkané oloupanými mandlemi lehce osolíme, obalíme v hladké mouce, rozšlehaném vejci a strouhance. Na rozpáleném oleji je pak do zlatova osmažíme.

Olga Mengerová, Diety při onemocnění ledvin, kap. Receptář – ukázka

Odpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při onemocnění ledvin. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz