Home DNA
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

DNA

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Dna - recepty, rady lékaře

Dna (arthritis uratica) je metabolické onemocnění podmíněné ukládáním krystalů solí kyseliny močové do kloubů a šlach nebo do jejich okolí. Tyto krystaly vyvolávají v okolí zánětlivou reakci až akutní zánět postiženého kloubu se zarudnutím, otokem a s výraznou bolestivostí. Lidově se jí říká pakostnice nebo při postižení kloubů nohy podagra.

Příčinou je zvýšené množství kyseliny močové v krvi (tzv. hyperurikemie), která se pak při déletrvajícím zvýšení ukládá do kloubů či jejich okolí ve formě krystalů. Je nutno připomenout, že samotná hyperurikemie se vyskytuje poměrně často, je průvodním znakem některých metabolických poruch či léčby některých chorob a nemusí se při včasných léčebně preventivních opatřeních rozvinout až do vzniku dny se všemi typickými projevy. Proto je nutno realizovat prakticky stejná opatření, jako je tomu u dny, již v tomto časném stadiu.

Při vlastním onemocnění dnou, neboli při tzv. „akutní dnavé artritidě“ se potíže objevují většinou bez předchozího varování. Může sice předcházet drobné trauma nebo exces v jídle spojený s konzumací většího množství alkoholu, event. předchází stres či obdobné stavy. Objeví se akutní bolest v okolí kloubu, spíše jen jednoho, začíná často v noci. Nejčastěji je postižen kořenový kloub u palce nohy, Při dalších, opakovaných záchvatech jsou pak postiženy i jiné klouby, například nárt, kotník, koleno, zápěstí nebo loket. Mohou se objevit i další příznaky zánětu, tj. horečka, zimnice, malátnost a podobně. Okolí kloubu je zarudlé, teplé, kůže nad postiženým kloubem je napjatá, lesklá. Bolest se postupně prohlubuje, je velmi intenzivní, vadí například přikrývka, často i pouhé prostěradlo.

Základem léčby při dně či hyperurikemii je podávání medikamentů, zejména allopurinolu, který snižuje tvorbu kyseliny močové. Dieta s omezením purinů je sice nutná, nesmí však vést k nedostatku některých důležitých živin. Proto v pořadí naléhavosti léčebných přístupů není na prvém místě. Při jejím nedodržování by se musela zvyšovat dávka medikamentů, choroba by však při zvýšené dávce vhodného léku byla příznivě ovlivnitelná. Konkrétně je nutno vynechat jídla s vysokým obsahem purinů nebo jejich konzumaci podstatně snížit, současně však musí být zachována nutriční plnohodnotnost požívané stravy.

Doc. MUDr. Lubomír Kužela, DrSc., Diety při onemocnění dnou – Nové recepty, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Rizoto s vepřovým masem a zeleninou(2 porce)

100 g vepřového libového masa, 200 g rýže, 10 g cibule, 10 g oleje, 25 g kečupu, 50 g rajčat, 25 g paprik, sladká paprika, sůl, 20 g sýru Eidam

Vepřové maso nakrájíme na kostky a opečeme ho spolu s nakrájenou cibulí na oleji. Přidáme sladkou papriku a sůl, podlijeme vodou a dusíme téměř doměkka. Pak přidáme propláchnutou rýži, papriku nakrájenou na nudličky, rajská jablíčka na kousky, kečup a zalijeme vodou (vody má být jeden a půl krát více než rýže). Udusíme a na talíři rizoto obkládáme zeleninou a sypeme strouhaným sýrem.

Tamara Starnovská, Diety při onemocnění dnou – Nové recepty, kap. Receptář – ukázka

Diety při onemocnění dnouDna - Životospráva v klidové fázi onemocnění vhodná i pro diabetikyOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožurách Diety při onemocnění dnou  a Dna - Životospráva v klidové fázi onemocnění vhodná i pro diabetiky. Brožury můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě. 
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz