Home DĚTSKÁ OBEZITA
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

DĚTSKÁ OBEZITA

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Dětská obezita - recepty, rady lékaře

Základ otylosti může být dán již během nitroděložního vývoje. Velké děti se rodí ženám se sklonem k cukrovce, ale také zdravým matkám, které si nehlídají hmotnost v době těhotenství. Mezi obézními dětmi ovšem nacházíme i ty, které se narodily předčasně. Celá rodina se pak snaží, aby miminko dobře jedlo a rychle se vyrovnalo ve váze svým vrstevníkům. To se mnohdy nejen podaří, ale někteří z původně drobných kojenců skončí jako děti otylé. Je velkou chybou, když jsou zcela malým dětem příliš brzy nabízeny vysoce kalorické potraviny. Mnohé maminky se dokonce chlubí, že jejich miminko v době kdy by mělo být plně kojeno, už tzv. jí všechno a pěkně přibývá na váze.

Zlomem ve vývoji bývá vstup do mateřské školy. Je sice pravda, že dnes již lze najít předškolní zařízení, kde se dbá na zásady zdravé výživy, mnohde však stále ještě přežívá snaha podporovat chuť k jídlu a dobré jedlíky dávat za příklad ostatním.

Stravovací návyky osvojené před vstupem do školy jsou skutečně rozhodující. Zahájení školní docházky znamená pro děti velkou změnu v režimu dne. Osamostatňují se, vliv rodiny slábne. Mnohé z nich pak odmítají obědy ve školní jídelně, nejedí maso ani zeleninu, místo poledního jídla si kupují párky v rohlíku, hamburgery, kolové nápoje a po návratu ze školy vyplení chladničku.

Dalším předpokladem se stává nízká pohybová aktivita. Skutečnou hrozbou pro správný fyzický a psychický vývoj řady dětí se stalo vysedávání u televize nebo u počítačových her. Nelze však opomenout ani psychické vlivy na rozvoj otylosti. Citově strádající dítě často hledá uspokojení v jídle.

Dětem se nepředepisují žádné léky, které by omezovaly chuť k jídlu, pouze v případech, kdy jde současně o poruchu funkce štítné žlázy či jiné hormonální onemocnění. Jediným možným a účinným způsobem léčby otylosti u dětí i dospělých se stává zásadní změna dosavadní životosprávy. Ovšem pozor! Tato změna se nemůže dotýkat jen postiženého dítěte, ale musí zasáhnout i celou rodinu – tedy začít u rodičů a dalších osob, které ovlivňují jeho výživu. A jestliže je snad štíhlý některý z rodičů či sourozenců, ani jemu neuškodí dodržování zásad racionální výživy a sportování.

MUDr. Věra Drozdová, Diety při dětské obezitě, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Tvarohová pomazánka se zeleninou (4 porce)

200 g měkkého tvarohu bez tuku, 40 g mrkve, 20 g celeru, 80 g mléka, sůl

Tvaroh utřeme s mlékem, osolíme a přimícháme jemně nastrouhanou očištěnou zeleninu.

Tamara Starnovská, Diety při dětské obezitě, kap. Receptář – ukázka

Diety při dětské obezitěOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při dětské obezitě. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Nače cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz