Home ZÁNĚTLIVÉ ONEMOCNĚNÍ STŘEV
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

ZÁNĚTLIVÉ ONEMOCNĚNÍ STŘEV

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Onemocnění střev - recepty, rady lékaře
Ulcerózní kolitida

(idiopatická proktokolitida) je chronický zánět tlustého střeva, známý lékařům od počátku minulého století. Probíhá s fázemi zhoršení (relapsy) nebo různě dlouhými obdobími klidu (remisemi). Jde o zánět povrchových vrstev tlustého střeva – sliznice, která je prosáklá a křehká a ze svého povrchu roní krev. Podle rozsahu zánětlivých změn můžeme odlišit tři tvary tohoto zánětu. Nejmenší rozsahem je postižení konečníku (proktitida) v délce 10 – 15 cm, středním tvarem je rozšíření zánětu do levé poloviny tlustého střeva v délce 15 – 50 cm (levostranná kolitida) a největší rozsahem je zachvácení celého tlustého střeva, až ke spojení k tenkému střevu (difuzní kolitida). Tenké střevo není nikdy u této choroby postiženo.

Crohnova nemoc

je chronický zánět tlustého a tenkého střeva, ale může se vyskytnout i v jiných částech trávicí trubice. Je známa od roku 1932. Jde o zánět všech vrstev střevní stěny s tvorbou zúžení a vředů.

I když obě nemoci mají chronický průběh a v současné době je neumíme definitivně vyléčit, drtivá většina nemocných je při medikamentózní terapii v dobrém stavu a žije normálním životem, bez větších omezení.

Jaké jsou první varovné signály onemocnění?

Nemocní s ulcerózní kolitidou si stěžují na časté nucení na stolici s odchodem krve a hlenu, pacienti s rozsáhlejším postižením tlustého střeva mají průjmovité stolice s příměsí krve, současně mohou mít bolesti břicha, zvláště podbřišku. Jestliže onemocnění probíhá velmi silně, objevují se teploty, chudokrevnost a dochází k úbytku tělesné hmotnosti.

U pacientů s Crohnovou chorobou jsou příznaky závislé nejen na rozsahu, ale také na lokalizaci střevního zánětu. Při postižení typického místa pro Crohnovu nemoc, spojení tenkého a tlustého střeva, mají nemocní bolesti v pravém podbřišku, průjmy a hubnou. Jestliže je postiženo tlusté střevo, mohou být projevy podobné jako je tomu u nemocných s ulcerózníkolitidou. Při lokalizaci do konečníku se objevují hnisavé podkožní procesy kolem řitního otvoru. V případech lokalizace na horních částech tenkého střeva může být jediným projevem bolest břicha a hubnutí. Celou situaci ještě mohou znesnadnit mimostřevní projevy, například zánětlivé projevy na velkých kloubech (kolenní, hlezenní), kůži dolních končetin a očích. U menšího počtu nemocných mohou být mimostřevní projevy jedinými známkami střevního zánětu.

Doc. MUDr. Milan Lukáš, CSc., Diety při zánětlivém onemocnění střev, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Paštika z králíka (4 porce)

600 g dušeného králičího masa, 2 žemle, 1 vejce, sůl, kmín, olej na formu

Dušené králičí maso jemně umeleme, přidáme navlhčenou žemli, vejce rozšlehaná se solí a vše důkladně promícháme. Směs okořeníme mletým kmínem, naplníme do vymazaná formy a uvaříme ve vodní lázni.

Tamara Starnovská, Diety při zánětlivém onemocnění střev, kap. Receptář – ukázka

Diety při zánětlivém onemocnění střevOdpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožuře Diety při zánětlivém onemocnění střev. Brožuru můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz