Home ZVÝŠENÝ CHOLESTEROL
Vítejte na stránkách Vydavatelství MAC, spol. s r.o.

ZVÝŠENÝ CHOLESTEROL

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Cholesterol - recepty, rady lékaře

Jaké jsou první varující signály vysoké hladiny cholesterolu v krvi?

V podstatě žádné – člověk totiž necítí bolest. Dokonce i s vysokým cholesterolem si lidé mohou připadat velmi zdraví – do doby, než udeří infarkt myokardu nebo jiná forma kardiovaskulární choroby, například nejběžnější angina pectoris. Tyto nemoci jsou totiž výsledkem stavu, kdy je hladina cholesterolu v krvi po dlouhá léta zvýšena.

Můžete vysvětlit podstatu choroby?

Cholesterol tvoří základní složku membrán všech buněk v lidském organismu – jakousi cihličku, z níž je tělo vystavěno. Organismus si z něj rovněž připravuje celou řadu hormonů a také žlučové kyseliny, které jsou nezbytně nutné, aby člověk mohl normálně vstřebávat tuky. Buňky, jež cholesterol právě potřebují, si jej dokáží samy vyrobit – je však pro ně jednodušší získávat ho z krve.

Z chemického hlediska patří cholesterol mezi tuky a jako takový se prakticky nerozpouští ve vodě. Proto musí být dopravován v krvi částicemi -lipoproteiny. Jedná se vlastně o drobné tukové kapénky obalené specifickými bílkovinami a fosfolipidy.

Lipoproteiny se dělí do několika tříd. Ty, které přinášejí cholesterol buňkám, se označují LDL. Částice LDL pocházejí z jater a každá z nich nese několik tisíc molekul cholesterolu. Buňky, které cholesterol právě potřebují, si tyto částice z krve vychytávají.

Pro řádnou funkci buňky je nutné, aby se v krvi nacházelo určité množství cholesterolu v LDL – postačí, když je ho v LDL částicích mezi 0,6 až 1,5 milimolu na jeden litr. Objevuje-li se však v krvi člověka více cholesterolu v LDL, je dopravován i tam, kam nepatří, a ukládá se ve stěnách cév. Takové střádání cholesterolu se pak stává součástí komplexního procesu nazývaného ateroskleróza, který vede k postupnému ztluštění cév a ke zúžení průsvitu arterií. Celý proces může trvat i mnoho desetiletí – až do doby, než se postižená céva uzavře. Mezi nejčastěji poškozené patří koronární arterie, které přinášejí kyslík a živiny k srdci. Orgán s takto postiženými arteriemi nemůže řádně pracovat a selhává. V tomto případě hovoříme o kardiovaskulárních onemocněních – o angině pectoris a infarktu myokardu.

RNDr. Jan Kovář, CSc., Diety při zvýšené hladině cholesterolu, kap. Poučení pro nemocné – výňatek

Doporučená dieta

Chilli con carne (4 porce)

60 g libového masa (hovězí, vepřové, králík), 20 g sójových kostek, 40 g cibule, 40 g zelené papriky, 20 g oleje, 400 g fazolí v rajčatové omáčce, sůl, chilli koření

Kolečka očištěné cibule opečeme na oleji. Papriku omyjeme, zbavíme jader, nakrájíme na proužky, omyté maso na kostičky a společně je přidáme k připravené cibuli. Opečeme, osolíme a podlijeme horkou vodou. Doplníme sójové kostky a vše dusíme až maso změkne. Poté přidáme fazole v rajčatové omáčce a chilli koření. Znovu krátce povaříme.

Tamara Starnovská, Diety při zvýšené hladině cholesterolu, kap. Receptář – ukázka

Diety při zvýšené hladině cholesteroluDiety při zvýšené hladině cholesterolu II.Odpovědi lékaře specialisty na nejčastější otázky pacientů o příčinách onemocnění a jeho příznacích, seznámení s prevencí a způsobem léčby a vlivem životosprávy na průběh nemoci a v době rekonvalescence a především množství receptů na teplá i studená jídla vhodná při tomto onemocnění, to vše najdete v brožurách Diety při zvýšené hladině cholesterolu a Diety při zvýšené hladině cholesterolu II.. Brožury můžete zakoupit v knihkupectvích, lékárnách nebo v našem internetovém obchodě.
Naše cena 55,- Kč

Komentářů
Hledat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."


Vydavatelství MAC, spol. s r.o., Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice, Tel: +420 226 218 860, E-mail: info@vydamac.cz